Пълнолунието на 22. Юни |
||
Пълнолунието на 22. Юни в Козирог се нарича Ягодова Луна.
То ще се случи два дни след лятното Слънцестоене, което символизира началото на астрономическото лято в Северното полукълбо и на астрономическата зима в Южното.
Пълната Луна ще е в близост до ярката звезда от 2-ра величина Нунки.
Наименованието е свързано с факта, че обикновено в този период от месеца ягодите зреят и се берат.
В Европа понякога го наричат Розово Пълнолуние, защото съвпада с цъфтежа на розите или пък защото Луната придобива леко розов оттенък.
Освен това, през юни се вади пчелния мед, от което идва и още едно наименование – Медена Луна. Може би от там е тръгнала и традицията първият месец след сватбата да се нарича Меден месец, защото юни традиционно се възприема като най-подходящият месец за създаване на семейство и организиране на сватба.
В Шри-Ланка се организира и фестивал на пълнолунието Посон Поя (Poson Poya), втори по значение за будистите след Весак – Денят на Буда.
Индийският празник Ват Пурнима също се отбелязва по време на юнското пълнолуние. На този празник омъжените жени постят, завързват церемониални ленти около стъблото на свещено бананово дърво и се молят за здравето и благополучието на съпрузите си.
Юнското пълнолуние има различни наименования в различните култури, например:
Китайците го наричат Лотосова Луна Келтите – Конска Луна Последователите на Уика – Двойствена Луна Племето Чероки – Луна на зелената царевица В Южното полукълбо я наричат Дъбова Луна, Студена Луна, Луна на дългите нощи.
Сътрудниците на НАСА са измислили свое наименование, а именно Луната LRO в чест на автоматичната междупланетна станция Lunar Reconnaissance Orbiter, изстреляна през юни 2009 година.
Дали Ягодовата Луна наистина е розова на цвят?
По-скоро не. Цветът й е златисто-оранжев или бял, както през другите месеци.
За наблюдателите в Далечния Север в този момент Луната е ниско над хоризонта. При такова разположение цветът й понякога изглежда розов или червеникав заради разсейването на светлината в атмосферата.
Точно по тази причина така изглежда понякога и Слънцето по време на изгрев или залез.
Сведения от печатни публикации и материали от интернет, без претенции за авторство, издири и обобщи П. Георгиева 21.06.2024 г. София, Всички права запазени ©
|
||